Strona głównaDLA PACJENTACentrum Zdrowia Psychicznego...

Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Jesteśmy dla Ciebie!

Witamy w Centrum Zdrowia Psychicznego Psie Pole we Wrocławiu! U nas otrzymasz pomoc błyskawicznie (do 72h od zgłoszenia), bezpłatnie i bez skierowania. Centrum Zdrowia Psychicznego przeznaczone dla dorosłych jest miejscem, gdzie każda osoba, w trakcie i po przebytym kryzysie psychicznym, jej rodzina i bliscy, mogą uzyskać wsparcie.

Cierpisz, patrząc, jak droga Ci osoba nie radzi sobie z emocjami? Przyczyny mogą być różne, np. ból po stracie kogoś bliskiego, poczucie wykluczenia, utrata stabilności, przemoc psychiczna i fizyczna w rodzinie. Zgłoś się już dziś po profesjonalną i bezpłatną pomoc do naszego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzielnicy Psie Pole we Wrocławiu i skorzystaj z bezpłatnej pomocy naszych specjalistów.

Zadzwoń pod numer 502-203-202 – bezpłatna, całodobowa infolinia

Czym jest Centrum Zdrowia Psychicznego?

Centrum Zdrowia Psychicznego to pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia, który w Polsce realizowany jest od 2018 r. Obecnie projekt ten realizowany jest także na terenie Wrocławia przy ul. Bończyka 11-13, gdzie został uruchomiony punkt zgłoszeniowo-koordynacyjny Centrum Zdrowia Psychicznego. Centrum realizuje model środowiskowy uznany współcześnie za najlepsze rozwiązanie systemowe dla psychiatrycznej opieki zdrowotnej w Polsce. Jednostką odpowiedzialną za prowadzenie Centrum jest Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu.

Naszym zadaniem jest pomoc dorosłym mieszkańcom dzielnicy Wrocław – Psie Pole. w rozwiązywaniu różnorodnych kryzysów i zaburzeń zdrowia psychicznego.

Nasze zespoły składają się z doświadczonych psychoterapeutów, lekarzy psychiatrów, terapeutów środowiskowych, pielęgniarek i asystentów zdrowienia. Gdy trzeba, lekarz wypisze recepty, a osoba z zespołu pomoże w załatwieniu najpilniejszych spraw, które są niezbędne, by odzyskać zdrowie i wrócić do codziennego życia włączając się na nowo w lokalną społeczność.

W CZP nie ma kolejek – w przypadkach pilnych pomoc otrzymasz w czasie do 72 godzin od zgłoszenia. Ty też nie czekaj. To bardzo ważne, by przeciwdziałać kryzysowi, zanim się on zaostrzy lub utrwali.

Jaką pomoc oferujemy?

Celem działania Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu jest zapewnienie pacjentom kompleksowej opieki psychiatrycznej, tak aby umożliwić dostęp do wszystkich form wsparcia w jednym miejscu. W ramach naszego Centrum specjaliści pomogą Ci zdiagnozować problem oraz dobiorą terapię dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Naszym zadaniem nadrzędnym jest przywrócenie osoby będącej w kryzysie psychicznym lub po jego przejściu do normalnego funkcjonowania w środowisku społecznym za pomocą zróżnicowanych i dostępnych form leczniczo-terapeutycznych. Kluczowym elementem CZP jest zapewnienie pacjentom opieki środowiskowej. Rozwój psychiatrii środowiskowej polega na zapewnieniu osobom z zaburzeniami psychicznymi wielostronnej i powszechnie dostępnej pomocy blisko domu, czyli w środowisku rodzinnym i społecznym.

CZP udziela pomocy czynnej długoterminowej, krótkoterminowej, doraźnej oraz konsultacyjnej. Zapewnia kompleksowość, jak i koordynację udzielanych świadczeń. Osoby korzystające z pomocy czynnej i długoterminowej mają opracowane indywidualne plany terapii i wyznaczonego koordynatora opieki.

Pomoc jest bardzo różnorodna. Może obejmować psychoterapię indywidualną lub grupową, pobyt na oddziale dziennym lub całodobowym, czy też korzystanie z pomocy zespołu leczenia środowiskowego.

Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) to miejsce, w którym uzyskasz bezpłatną pomoc medyczną, psychologiczną i socjalną, jeśli jesteś osobą doświadczającą kryzysu zdrowia psychicznego lub cierpiącą z powodu choroby psychicznej

Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP) świadczy usługi zdrowotne w  zakresach:

 • pomocy ambulatoryjnej w poradniach:
  • przy ulicy Korzeniowskiego 18
  • przy ulicy Bończyka 11-13
 • aktywnej pomocy środowiskowej Zespołu Leczenia Środowiskowego
 • pomocy w trybie dziennym przy ul. Korzeniowskiego 18
 • szpitalnej opieki całodobowej na oddziale stacjonarnym przy ul. Korzeniowskiego 18

Kto może szukać pomocy w naszym Centrum?

 • Osoby pełnoletnie cierpiące na zaburzenia psychiczne, mieszkające na terenie, którym się Centrum opiekuje. Nasi Specjaliści czekają na pacjenta (w godzinach pracy) w jednym z dwóch Punktów Koordynacyjno-Zgłoszeniowych. Nie obowiązują żadne skierowania. Nie trzeba zapowiadać swojego przyjścia ani się rejestrować wcześniej. Do Centrum można przyjść w każdej chwili (w godzinach jego pracy), szukając pomocy dla siebie lub dla bliskiej osoby, której stan budzi niepokój.
 • Pacjent może przyjść sam lub z bliskimi, żeby czuć się raźniej. Jeśli się zgodzi, bliska osoba będzie przy nim podczas konsultacji. Pacjent porozmawia ze specjalistą i zostanie przeprowadzony wywiad, w tym z bliskimi.
 • Po ustaleniu, co się dzieje, opracowany zostanie plan leczenia. Jeśli przypadek zostanie uznany za pilny, leczenie wystartuje nie później niż 72 godziny od konsultacji w Punkcie Koordynacyjno-Zgłoszeniowym. Będzie ułożone tak, żeby jak najlepiej odpowiadało potrzebom pacjenta i pasowało do problemów, z którymi się boryka.

Centrum nie udziela świadczeń opieki zdrowotnej dzieciom i młodzieży poniżej 18 roku życia oraz osobom uzależnionym. W razie konieczności pracownicy Centrum wskażą odpowiednie placówki, w których pacjenci (zwłaszcza osoby z uzależnieniem) będą mogli znaleźć odpowiednią pomoc i leczenie.

Gdzie się zgłosić?

Punkty konsultacyjne CZP znajdują się w dwóch lokalizacjach:

1. PUNKT KONSULTACYJNY CZP nr 1:

Ul. Wybrzeże Józefa Conrada-Korzeniowskiego 18, 50-226 Wrocław
czynne: poniedziałek – piątek 8.00-18.00
tel.: 572 289 848
mail: czp@dczp.wroclaw.pl

2. PUNKT KONSULTACYJNY CZP nr 2

Ul. Ks. Norberta Bończyka 11-13, Wrocław, Psie Pole, 50-438 Wrocław
czynne: poniedziałek – piątek 8.00-18.00
tel.: 690 021 404
mail: czp@dczp.wroclaw.pl

Godziny otwarcia: w dni powszednie od 8:00-18:00.

Jak się zgłosić?

Umawianie wizyt Poradni wymaga (dla pacjentów dotychczas nie korzystających z opieki tej poradni) kontaktu z Punktem Zgłoszeniowo-Koordynacyjnym pod numerem telefonu 502 203 202.

Przed pierwszą wizytą psychiatryczną odbywa się konsultacja z personelem medycznym w PZK.

W punkcie zgłoszeniowo-koordynacyjnym w dni powszednie od 8:00 – 18:00 dyżuruje pielęgniarka i psycholog, który po rozmowie z pacjentem proponuje mu plan wsparcia. Poradnia zapewnia podstawową ambulatoryjną diagnostykę i leczenie zaburzeń psychicznych mieszkańcom dzielnicy Wrocław – Psie Pole, jak i pozostałych dzielnic Wrocławia i okolic. W razie konieczności kieruje ich pod opiekę innych zespołów terapeutycznych CZP lub placówek wyspecjalizowanych w leczeniu poszczególnych zaburzeń. Poradnia oferuje pacjentom i ich rodzinom podstawowe formy wsparcia i pomocy psychologicznej.

Oferujemy również zespół mobilny

Jeśli nie możesz przyjść osobiście, zespół mobilny przyjedzie do Ciebie! Czas rozmowy i ilość spotkań – to wszystko jest dostosowane do Twojej indywidualnej sytuacji, potrzeb i oczekiwań. Wizyty odbywają się z zachowaniem dyskrecji i poufności – zespół nie jest w żaden sposób oznakowany.

Zespół podtrzymuje regularny kontakt z pacjentem, wspomaga proces leczenia i zdrowienia, przeciwdziała narastaniu kryzysów, stara się zapobiegać zbędnej hospitalizacji. Po odzyskaniu zdrowia w stopniu pozwalającym na rezygnację ze wsparcia zespołu, pacjent kontynuuje leczenie w trybie ambulatoryjnym, w poradni.

Zadzwoń pod numer 502-203-202 – bezpłatna, całodobowa infolinia

Oddział dzienny

Oddział dysponuje 30 miejscami dziennymi. Przyjęcie wymaga wstępnej konsultacji i kwalifikacji. Do wstępnej konsultacji kwalifikowani są pacjenci objęci opieką CZP mieszkańcy Wrocławia – Psie Pole, zdrowiejący po kryzysach psychotycznych, z przejawami dezadaptacji społecznej, wymagający leczenia i rehabilitacji.

Ośrodek oferuje zindywidualizowany program rehabilitacyjny uwzględniający wzmacnianie indywidualnej kompetencji społecznej, pracę z rodzinami, adaptację zawodową.

Ośrodek blisko współpracuje z instytucjami pomocy społecznej, wyspecjalizowanymi organizacjami pozarządowymi by z korzyścią dla pacjentów i ich rodzin wykorzystać jak najlepiej możliwość wsparcia w kryzysie psychicznym.

Oddział całodobowy

Oddział dysponuje 26 łóżkami dedykowanymi dla mieszkańców Wrocławia – Psie Pole.
Przyjmuje chorych mieszkańców wyżej wymienionej dzielnicy, cierpiących z powodu zaburzeń psychicznych, wymagających, w celu rozwiązania ostrej fazy kryzysu zdrowotnego diagnostyki i leczenia (głównie farmakoterapii) w warunkach szpitalnych.

Lecząc się na oddziale można uzyskać podstawowe wsparcie/pomoc psychologiczną.
W przypadkach nagłych o przyjęciu decydują lekarze Izby Przyjęć, zgodnie z Ustawą o ochronie zdrowia psychicznego. Przyjęcia bez zgody chorego możliwe są tylko w okolicznościach spełniających przesłanki art. 22, 23, 24, 28 lub 29 Ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

W przypadku skierowania zaplanowanego, warunki i termin przyjęcia określane są w wyniku wstępnej konsultacji przez ordynatora oddziału.

Celem pracy personelu oddziału jest ustąpienie u hospitalizowanego zaburzeń psychicznych i powrót pacjenta do aktywności w maksymalnie krótkim czasie (ok.6 tygodni).

W ramach terapii stosowane są:

 • farmakoterapia,
 • elementy psychoterapii,
 • muzykoterapia,
 • psychorysunek,
 • psychoedukacja dla pacjentów i ich rodzin,
 • terapia zajęciowa.
 • zabiegi EW,
 • zajęcia ruchowe.

W oddziale funkcjonuje szczegółowy plan dnia i zajęć terapeutycznych oraz społeczność terapeutyczna, której zadaniem jest rozwiązywanie zaistniałych problemów i trudności.

spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści