Kryzys zdrowia psychicznego może być reakcją na sytuację, z którą w żaden sposób nie potrafimy sobie poradzić. To stan dezorganizacji i zamieszania, który pojawia się, gdy na drodze do realizacji ważnych, życiowych celów stają przeszkody nie do pokonania. Nieudane próby poradzenia sobie z nimi czasem prowadzą do rozstroju psychicznego i utraty wewnętrznej równowagi. Osoba doświadczająca tego, traci zdolność do racjonalnego myślenia i działania. Ma poczucie utraty kontroli nad sobą i swoim życiem. Taka reakcja trwa zwykle od 6 do 8 tygodni. Kryzys jest więc zjawiskiem ograniczonym w czasie, o ile znajdzie rozwiązanie i nie przejdzie w stan chronicznego stresu. Przyjrzyjmy się bliżej temu zjawisku.
Zanim nastąpi kryzys, pojawia się zwykle jakaś nieoczekiwana przeszkoda, trudność czy wydarzenie losowe. Może być to np. nagły wypadek, utrata pracy, konieczność zmiany miejsca zamieszkania, problemy małżeńskie lub rodzinne, rozwód, śmierć lub choroba bliskiej osoby.
Kryzys psychiczny objawia się na wiele różnych sposobów. Możesz zauważyć różne zmiany w samopoczuciu i funkcjonowaniu. Kłopoty ze snem, odżywianiem, zmiany nastroju, problemy z panowaniem nad emocjami, trudności z koncentracją lub z pamięcią, odczuwanie lęku, zamartwianie się także drobiazgami, przymusowe wykonywanie jakichś czynności, utrzymujące się przez dłuższy czas poczucie smutku i beznadziei lub stany podwyższonej aktywności, silne współodczuwanie emocji otoczenia – to tylko niektóre z nich. Oznakami kryzysu mogą być rozdrażnienie, poczucie winy, silniejsze odbieranie dźwięków, kolorów, światłowstręt. Niektórym wydaje się, że świat, otoczenie, ulega zmianie, a ludzie zachowują się w dziwny sposób. Kryzysowi może towarzyszyć chęć izolacji, psujące się, poprawne dotąd relacje z ludźmi. Niektóre osoby w kryzysie psychicznym sięgają po używki – alkohol, narkotyki.
Kryzysowi często towarzyszy chęć izolacji, brak sił na kontakty nawet z najbliższymi. Jednak to właśnie wtedy potrzebne jest wsparcie ze strony innych ludzi. Rozmowa jest pierwszą pomocą w takiej sytuacji. Podzielenie się problemami przynosi ulgę i często pozwala na znalezienie drogi wyjścia z kryzysu. Przyjaciel lub przyjaciółka, ktoś z rodziny, znajomy, może pomóc w znalezieniu profesjonalnego wsparcia. Może też pomóc w dotarciu do specjalisty, a nawet towarzyszyć podczas pierwszej wizyty, jeśli się go o to poprosi.