Strona głównaDLA PACJENTAZdrowie psychiczne –...

Zdrowie psychiczne – prawdy i mity

Wokół pojęcia zdrowia psychicznego oraz sposobów leczenia zdiagnozowanych zaburzeń narosło w ostatnim czasie wiele mitów. W tej niezwykle wrażliwej dziedzinie medycyny rzeczywistość kreuje się znacznie inaczej niż obraz ten wygląda w świadomości społeczeństwa.

  1. Korzystanie z pomocy psychiatry lub psychologa to wstyd i przejaw słabości- z problemami trzeba radzić sobie samemu.

Spójrzmy na to zdanie z innej perspektywy: jeśli dolega Ci dokuczliwy i przewlekły ból, nikt nie mówi, żebyś poradził sobie sam.

Korzystanie z pomocy specjalisty jest dowodem siły i dbania o siebie. Leczenie psychiatryczne wymaga dużo cierpliwości i dyscypliny, przepisane leki z reguły działają po pewnym czasie ( np. po kilku tygodniach), a leczenie – żeby było skuteczne – często trwa długo.

Trzeba pamiętać, że jeśli lekarz przepisze Ci leki lub podejmiesz psychoterapię – poprawa samopoczucia będzie wymagała od Ciebie sporo wysiłku, tu nic nie „zrobi się samo”, nadal będziesz więc aktywnym uczestnikiem procesu leczenia.

  1. Podjęcie leczenia psychiatrycznego utrudni wiele rzeczy w życiu, jeśli pracodawca dowie się o tym – można stracić pracę.

Nie da się ukryć, że osoby, które otwarcie mówią o swoich problemach psychicznych, czasami spotykają się z odrzuceniem, brakiem zrozumienia, różnego rodzaju szykanami.

Na szczęście ta sytuacja powoli zmienia się na lepsze.

Coraz więcej osób, instytucji, pracodawców rozumie, że kryzysy psychiczne są takimi samymi problemami zdrowotnymi jak choroby somatyczne.

Każdy pracodawca chce, aby jego pracownik dobrze, sprawnie wypełniał swoje obowiązki. Paradoksalnie zatem, podjęcie leczenia może spowodować, że pracę utrzymasz lub nawet poprawisz swoją sytuację zawodową- jeśli miną objawy, które utrudniają Ci codzienne funkcjonowanie, także w tym obszarze życia będziesz radził sobie lepiej.

Jeśli nadal masz wątpliwości, warto pamiętać, że leczenie psychiatryczne w Polsce nie jest nigdzie zgłaszane, zatem np. o przyczynie Twojego zwolnienia lekarskiego pracodawca nie będzie poinformowany, a prawo zabrania mu pytać o przyczyny Twojej nieobecności.

  1. Jeśli ktoś mówi o samobójstwie, to na pewno go nie popełni.

To jeden z najgroźniejszych mitów w obszarze zdrowia psychicznego. Wszystkie badania wskazują, że osoby, które podejmują próbę samobójczą lub wręcz giną śmiercią samobójczą często wcześniej zwierzały się ze swoich planów komuś z otoczenia lub np. publikowały niepokojące wpisy w mediach społecznościowych. Jeśli słyszysz, że ktoś z Twojego otoczenia wspomina o odebraniu sobie życia, nie lekceważ – reaguj

  1. Leki od psychiatry uzależniają lub zmieniają osobowość.

Są leki, które mogą uzależniać – należy do nich grupa leków nasennych i uspokajających – benzodiazepin. Te leki, jeśli są konieczne, powinny być przyjmowane krótko (najlepiej doraźnie, a maksymalnie przez kilka tygodni), pod ścisłą kontrolą lekarza.

Natomiast leki przeciwdepresyjne, stosowane długoterminowo w depresji lub w zaburzeniach lękowych, nerwicach a także środki przepisywane w leczeniu psychoz nie powodują uzależnienia. Leki nie zmieniają także osobowości i wrodzonego charakteru pacjenta – właściwie przyjmowane usuwają objawy chorobowe, ale nie spowodują, że staniesz się kimś innym. Zdrowy człowiek, który będzie przyjmował np. leki przeciwdepresyjne nie poczuje się szczęśliwszy – raczej będzie odczuwał objawy uboczne niepotrzebnie przyjmowanych leków. Pamiętaj, że leczenie, aby było bezpieczne i skuteczne, musi dobrać lekarz, uwzględniając nie tylko rodzaj bieżących skarg i objawów, ale także wcześniejsze problemy zdrowotne, wiek, inne przyjmowane leki.

Opieka psychiatryczna we Wrocławiu dla dzielnicy Psie Pole jest realizowana w ramach pilotażowego programu Centrum Zdrowia Psychicznego. Pierwszym krokiem do otrzymania pomocy psychiatry lub psychologa jest skorzystanie z konsultacji w Punkcie Zgłoszeniowo – Koordynacyjnym. Jest on dostępny od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 18.00, na wizytę nie trzeba umawiać się wcześniej. Żeby z niej skorzystać trzeba zgłosić się na spotkanie z dokumentem tożsamości. Po konsultacji zaplanowana zostanie dalsza forma pomocy. Może być ona realizowana w kilku formach: lecznictwa ambulatoryjnego (poradni zdrowia psychicznego), lecznictwa szpitalnego (oddziału całodobowego i oddziału dziennego) lub w formie pośredniej – zespołu leczenia środowiskowego

Pamiętaj, że lecznictwo psychiatryczne (we wszystkich omawianych formach) jest dostępne nieodpłatnie, także dla osób nie objętych ubezpieczeniem zdrowotnym.

1. PUNKT KONSULTACYJNY CZP nr 1:

Ul. Wybrzeże Józefa Conrada-Korzeniowskiego 18, 50-226 Wrocław
czynne: poniedziałek – piątek 8.00-18.00
tel.: 572 289 848
mail: czp@dczp.wroclaw.pl

2. PUNKT KONSULTACYJNY CZP nr 2

Ul. Ks. Norberta Bończyka 11-13, Wrocław, Psie Pole, 50-438 Wrocław
czynne: poniedziałek – piątek 8.00-18.00
tel.: 690 021 404
mail: czp@dczp.wroclaw.pl

Godziny otwarcia: w dni powszednie od 8:00-18:00.

spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści