Strona głównaWIEDZADepresja – leczenie...

Depresja – leczenie Wrocław

Doświadczyłeś w swoim życiu gorszych dni? To zupełnie normalne, że niekiedy miewamy kiepski nastrój i szukamy miejsca odosobnienia, zebrania myśli. Przyczyny zmian nastroju mogą być różne. Nagłe zdarzenia, zmiany hormonalne, a nawet wpływ pogody za oknem. Problem pojawia się, gdy negatywne postrzeganie siebie i rzeczywistości utrzymuje się przez długi czas, a Ty czujesz, że nie zdołasz zmienić swojego sposobu myślenia. Pierwsze symptomy depresji bywają niekiedy trudne do rozpoznania, lecz to właśnie wczesna diagnoza i szybkie leczenia są gwarancją pełnego wyzdrowienia. W Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu przy ul. Bończyka 11-13 i przy ul. Korzeniowskiego 18 oferujemy każdej dorosłej osobie możliwość uzyskania pomocy w dowolnym kryzysie psychicznym, w tym także depresji.

Depresja. Według klasyfikacji Światowej Organizacji Zdrowia zajmuje czwarte miejsce wśród najistotniejszych problemów zdrowotnych na świecie i jest jedną z najczęściej występujących chorób psychicznych. Jest jedną z przyczyn samobójstw. Depresja to zespół zaburzeń nastroju i aktywności trwających przez długi czas, których niezwykle obciążający charakter prowadzi do upośledzenia funkcjonowania chorego w codziennym życiu. Depresja nie jest krótkim epizodem przygnębienia, lecz trwa wiele miesięcy, a jej przebieg zaburza działanie całego organizmu.

Do typowych objawów depresji należą:

 • Przygnębienie, smutek, obniżony nastrój, poczucie pustki i bezradności
 • Drażliwość
 • Utrata zainteresowań
 • Zanik odczuwania przyjemności, zniechęcenie, poczucie beznadziejności, apatia
 • Niska samoocena
 • Irracjonalne i wyolbrzymione negatywne myśli
 • Zaburzenia koncentracji uwagi, podejmowania decyzji i funkcjonowania pamięci
 • Wycofanie z aktywności społecznej
 • Spowolnienie lub pobudzenie i niepokój
 • Obniżony poziom energii, zaburzenia snu i żywienia

Wielość objawów depresji świadczy o tym, iż dotknięci nią ludzie różnią się pod względem przejawów tej choroby. Odmienności te mogą odzwierciedlać różnorodność w jej nasileniu oraz wskazują, iż istnieje wiele form depresji. Bez specjalistycznej wiedzy i szeregu konsultacji, nie sposób dokładnie określić jakiego typu zaburzenia afektywne ma pacjent.

Biorąc pod uwagę patogenezę schorzenia, czyli źródło przyczyny choroby, depresję możemy podzielić na następujące rodzaje:

 • Depresja endogenna – powodowana czynnikami biologicznymi i związana ze zbyt niskim poziomem neuroprzekaźników takich jak dopamina, serotonina i noradrenalina, jak również znajdująca uzasadnienie w podłożu genetycznym,
 • Depresja egzogenna – spowodowana przez czynniki zewnętrzne jak np. śmierć bliskiej osoby, zranione uczucia, toksyczne relacje, presja zawodowa itd.

Powodem depresji nie jest cywilizacja – pośpiech i nienaturalne warunki życia, choć w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat z różnych przyczyn zwiększyła się częstość jej występowania. Pierwotne czynniki depresji są w przeważającej mierze biologiczne, a nie cywilizacyjne: pojawienie się choroby ma związek m.in. z zaburzeniami w wydzielaniu i przekazie neuroprzekaźników, co jest często skłonnością przekazywaną genetycznie. Stres, ciągła presja czasu oraz przepracowanie mogą natomiast przyspieszyć i przyczynić się do wystąpienia depresji. Zwykle u pacjenta występuje kilka objawów, choć nie wszystkie muszą wystąpić równocześnie. Zazwyczaj są one bardzo intensywne i długotrwałe. Aby świadczyły o chorobie muszą utrzymać się odpowiednio długo (co najmniej dwa tygodnie).

W diagnostyce i leczeniu depresji równie istotne są także stopnie depresji, które obrazują natężenie jej objawów:

 • Depresja 1. stopnia – cechuje ją występowanie obniżonego nastroju przez większość dnia
 • Depresja 2. stopnia – występuje znaczne i stałe pogorszenie nastroju oraz emocjonalne zobojętnienie i alienacja społeczna
 • Depresja 3. stopnia – najsilniejsza postać cechująca się głębokim smutkiem, myślami samobójczymi, urojeniami dotyczącymi winy i kary, myśli i zachowania hipochondryczne oraz zahamowania ruchowe

Czy depresję można wyleczyć? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów naszego Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Odpowiedź brzmi: tak. Depresję można skutecznie leczyć. Warto podkreślić, że wczesne rozpoznanie i właściwe leczenie zwiększają szanse na pełne wyleczenie chorego. Przy depresji o łagodnym nasileniu najczęściej wystarczy psychoterapia bez konieczności stosowania leków. Niestety bardzo często osoby cierpiące na zaburzenia depresyjne z obawy przed stygmatyzacją nie podejmują próby sięgnięcia po pomoc. Dlatego tak ważną rolę w procesie powrotu chorego do zdrowia pełnią jego bliscy, którzy są często pierwszymi osobami uświadamiającymi o konieczności podjęcia leczenia.

Gdzie się zgłosić po pomoc?

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub osoba Tobie bliska cierpi na depresję, zadzwoń pod bezpłatną, całodobową infolinię 502 203 202, a nasi specjaliści zaplanują dla Ciebie wizytę w naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Wszelkie świadczenia są bezpłatne, wizyty odbywają się bez skierowania, a w przypadkach pilnych decydujemy o pomocy w ciągu 72 h. Jeśli nie możesz przyjść osobiście, zespół mobilny przyjedzie do Ciebie! Wizyty odbywają się z zachowaniem dyskrecji i poufności. Pamiętaj! W leczeniu choroby liczy się czas. W naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu skonsultujesz się z lekarzem psychiatrą i otrzymasz kompleksową pomoc w przypadku podejrzenia depresji.

spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści