Strona głównaWIEDZAAnoreksja leczenie Wrocław

Anoreksja leczenie Wrocław

Szczupła sylwetka stała się jednym z ideałów XXI wieku. Wiele młodych ludzi, głównie dziewczyn żyje w przeświadczeniu, że to właśnie wygląd osobisty i smukłe ciało jest jedynym determinantem decydującym o naszej wartości. Z czasem pragnienie szczupłej sylwetki doprowadza do drastycznych zaburzeń odżywiania i nagłego spadku masy ciała. Anoreksja – to o niej mowa. Współcześnie jest zjawiskiem społecznym niezwykle rozpowszechnionym, stymulującym codzienność, myślenie wielu młodych dziewcząt, a nieleczona w konsekwencji doprowadzającym do śmierci. Anoreksja zabija średnio co 62 minuty.

Zaburzenia odżywiania to jednostki chorobowe charakteryzujące się zaburzeniem łaknienia na podłożu psychicznym. Wśród zaburzeń odżywiania wyróżniamy zaburzenia specyficzne tj. anoreksję, bulimię oraz zaburzenia niespecyficzne, np. zespół jedzenia nocnego, zespół objadania się czy otyłość. Przedmiotowe zaburzenia stają się chorobami wówczas, gdy zaczynają przeszkadzać w dobrym samopoczuciu fizycznym lub psychicznym oraz gdy powodują poważne problemy zdrowotne i dezorganizują życie danej osoby i jej bliskich. Anoreksji często towarzyszy również depresja, działania autodestrukcyjne lub uzależnienie od alkoholu czy narkotyków.

Anoreksję cechuje celowa utrata masy ciała spowodowana świadomie i podtrzymywana przez pacjenta. Anoreksja występuje najczęściej u dziewcząt w okresie dojrzewania i u młodych kobiet, choć zdarzają się również przypadki u młodych mężczyzn. Anoreksja dotyka najczęściej chłopców przed osiągnięciem dojrzałości (14–15 lat) oraz młodych mężczyzn w wieku 18–19 lat. Dowiedziono również, że problem ten jest częstszy wśród homoseksualistów. Przyczynami anoreksji wskazywanymi przez naukowców są zaniżona samoocena, ideał szczupłej sylwetki, silna potrzeba osiągnięć, perfekcjonizm w różnych aspektach życia, osobowość obsesyjno-kompulsywna, trudne relacje rodzinne i nieradzenie sobie z emocjami, nadopiekuńczość rodziców. Częściej występuje wśród osób z zamożnych rodzin.

Podstawową formą leczenia anoreksji Wrocław jest psychoterapia, z uwagi, iż jest to zaburzenie przede wszystkim emocjonalne. Wprowadza się również leczenie żywieniowe na podstawie wywiadu żywieniowego, a w skrajnych przypadkach hospitalizację i karmienie dojelitowe. Głównym celem leczenia jest przywrócenie odpowiedniej masy ciała oraz wyleczenie fizycznych następstw długotrwałego niedożywienia, jeśli takie wystąpiły, a także wyeliminowanie dysfunkcyjnego myślenia oraz zaburzonych relacji z innymi. Leczenie anoreksji Wrocław jest długim procesem, wymagającym współpracy takich specjalistów jak internista, psycholog, psychiatra, dietetyk, fizjoterapeuta i innych w zależności od konsekwencji wywołanych przez chorobę dla całego organizmu.

Objawy anoreksji są efektem głodzenia, ubytku masy ciała i przystosowania organizmu do długotrwałego niedoboru kalorii. Do najczęściej występujących objawów anoreksji Wrocław należą:

 • Wychudzenie – utrata masy ciała o co najmniej 15 proc. w stosunku do prawidłowych wartości
 • Bóle brzucha, zaburzenia motoryki i opróżniania żołądka
 • Zanik mięśnia sercowego, zwolnienie akcji serca
 • Zanik miesiączki, redukcja metabolizmu hormonów tarczycy
 • Sucha i szorstka skóra z charakterystycznym meszkiem (lanugo)
 • Osteoporoza spowodowana demineralizacją
 • Wypadanie włosów
 • Obsesyjny lęk przed przybieraniem na wadze
 • Osłabienie więzi z bliskimi
 • Stosowanie restrykcyjnych diet, znaczne ograniczenie jedzenia
 • Zachowanie, których celem jest zmniejszenie masy ciała (unikanie tuczącego jedzenia, stosowanie środków zmniejszających łaknienie, przeczyszczających, wyczerpujące ćwiczenia fizyczne)

Masa ciała i BMI nie zawsze oddają rzeczywisty stan odżywienia. Pacjenci często wypijają duże ilości wody przed planowanym pomiarem masy ciała, a stan nawodnienia może fałszować wyniki. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, na przykład oznaczenie zawartości beztłuszczowej masy ciała i tkanki tłuszczowej metodą bioimpedancji oraz badań biochemicznych np. pomiar stężenia albumin, prealbuminy, transferyny, RBP (białka wiążącego retinol) i fibronektyny.

Czy anoreksję można wyleczyć? To pytanie zadaje sobie wielu pacjentów naszego Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Tak, anoreksję można i należy wyleczyć. Szacuje się, że ok. 2/3 kobiet cierpiących na anoreksję odzyskuje zdrowie. Jedną z konsekwencji anoreksji jest zaburzenie mechanizmów związanych z odczuwaniem i kontrolowaniem głodu. Z tego powodu anoreksji nie można wyleczyć, po prostu jedząc. W leczeniu niezwykle istotna jest także współpraca rodziny i bliskich przyjaciół.  Wyleczenie jest możliwe tylko wówczas, gdy osoba chora zaakceptuje swoje ciało i wyzbędzie się obsesji na tle swojego wyglądu i wagi. Istotna jest także nauka prawidłowego sposobu odżywiania oraz zmiana podejścia do jedzenia, by przestało być ono przymusem i przykrą koniecznością.

Pamiętajmy, że anoreksja to walka z samym sobą na śmierć i życie. Ze statystyk wynika, że spośród wszystkich zaburzeń psychicznych, właśnie ona najczęściej kończy się porażką chorego. Nie czekajmy więc z decyzją o sięgnięciu po pomoc, która skutecznie może wyleczyć nas z choroby. To właśnie czas odgrywa w chorobie psychicznej najistotniejszą rolę.

Gdzie się zgłosić po pomoc? Anoreksja pomoc Wrocław

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub osoba Tobie bliska cierpi na anoreksję, zadzwoń pod bezpłatną, całodobową infolinię 502 203 202, a nasi specjaliści zaplanują dla Ciebie wizytę w naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Wszelkie świadczenia są bezpłatne, wizyty odbywają się bez skierowania, a w przypadkach pilnych decydujemy o pomocy w ciągu 72 h. Jeśli nie możesz przyjść osobiście, zespół mobilny przyjedzie do Ciebie! Wizyty odbywają się z zachowaniem dyskrecji i poufności. Pamiętaj! W leczeniu choroby liczy się czas. W naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu skonsultujesz się z lekarzem psychiatrą i otrzymasz kompleksową pomoc w przypadku podejrzenia anoreksji.

spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści