Strona głównaWIEDZAJak wspierać bliskich...

Jak wspierać bliskich w chorobie psychicznej?

Kiedy nasi bliscy cierpią na chorobę psychiczną, czujemy się bezradni, opuszczeni i sfrustrowani. Gdy bowiem w rodzinie pojawia się choroba, nigdy nie choruje tylko chory. Choroby naszych bliskich niemal zawsze dotykają nas osobiście. Tymczasem dla osób doświadczających choroby psychicznej wsparcie bliskich jest jednym z najważniejszych czynników w procesie zdrowienia, dlatego tak istotne jest w jaki sposób jako osoby będące najbliżej osoby chorej pomożemy jej w walce z trudami codzienności i podejmowanym leczeniem.

Pacjent dotknięty chorobą psychiczną ma zniekształcony obraz samego siebie, otaczającej go rzeczywistości oraz innych osób. Ich zachowanie, wypowiadane przez nie treści są determinowane przez zaburzenia w funkcjonowaniu ich psychiki, których zmiana jest procesem długim i trudnym, szczególnie gdy chory nie otrzymuje wsparcia lub zrozumienia ze strony bliskich. Nie jest łatwo patrzeć, gdy osoba nam bliska cierpi, a my nie możemy od razu sprawić, by choroba zniknęła. Dlatego tak istotne jest, abyśmy potrafili wejść w nową rzeczywistość i umiejętnie wspierać chorego w jego trudach codzienności.

Jako bliscy możemy wspierać osoby w kryzysie psychicznym w następujący sposób:

  • Daj innym prawo do odczuwania emocji, które często towarzyszą chorobie psychicznej – smutek, izolacja, żal, złość. Każdy z nas ma prawo mieć trudniejsze dni. Pamiętaj, że osoba chora nie chce czuć się w sposób, który ekspresjonuje. Słowa „weź się w garść”, „Przecież wszystko masz. Czym się zamartwiasz?” nie spowodują, że choroba zniknie, a chory jedynie pogłębi się w swoich myślach i poczuciu beznadziejność oraz braku akceptacji. Dlatego pozwólmy naszym bliskim wyrazić ich odczucia, bądźmy z nimi w chwilach trudnych jak i tych lepszych i powiedzmy po prostu „Jestem”.
  • Wspieraj w czasie wizyt u psychiatry – czasami chorzy nie potrafią dokładnie opisać swoich przeżyć i objawów towarzyszących chorobie w trakcie wizyty u psychiatry. Przekazując lekarzowi informacje (za zgodą pacjenta), które mogą być istotne z naszej perspektywy pomożesz w podjęciu dalszych istotnych kroków w procesie leczenia chorego.
  • Poznaj bliżej chorobę – zaczerpnij informacji na temat choroby, na którą cierpi Twój bliski w naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. W ten sposób lepiej zrozumiesz czasami nieracjonalne reakcje i decyzje podejmowane przez chorego oraz spróbujesz „wejść w skórę” osoby, która boryka się z problemami zdrowia psychicznego.
  • Zadbaj o spokój w domu – osoby cierpiące na choroby psychiczne są niezwykle wrażliwe na stres. Bardzo często nie radzą sobie emocjonalnie, gdy w domu panuje atmosfera kłótni, często odbywają się sprzeczki i wszechobecny jest hałas. Zadbajmy, aby nasza przestrzeń domowa była oazą spokoju, w której chory również znajdzie ukojenie w swej dolegliwości.
  • Zadbaj o siebie – rozważmy jak my sami radzimy sobie z nową sytuacją i czy jesteśmy w stanie pomóc bliskiemu z doświadczeniem choroby psychicznej. Pamiętaj, że zdrowa adaptacja do nowej sytuacji jest kluczem do właściwego zrozumienia i pomocy osobie chorej psychicznie. Niekiedy choroba naszej bliskiej osoby wymaga od nas praktycznie całkowitego podporządkowania swojej codzienności osobie chorej, a bywa że nawet wymusza rezygnacje z własnych planów czy pragnień. Przy Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu funkcjonuje również Klub Pacjenta oraz Klub Rodzin, które stworzone zostały także z myślą pomocy bliskim osób zmagających się z chorobą. Aby bowiem pomagać i wspierać, trzeba mieć choćby podstawową wiedzę w tej dziedzinie. W ich ramach odbywają się indywidualne spotkania z psychologiem, warsztaty, zajęcia integracyjne. Nie zostawiamy bliskich samych – tworzymy grupy wsparcia, pomagamy w uzyskaniu pomocy społecznej i prawnej.
  • Traktuj chorego poważnie – niekiedy rodzina organizuje wsparcie dla chorego, lecz zupełnie pomijając jego zdanie w tych planach. Pamiętajmy o podmiotowym traktowaniu osoby chorej, starajmy się przekonywać do pewnych rozwiązań, robić wszystko w duchu wolności i zrozumienia zamiast zmuszać do podporządkowania się naszym zamysłom. Starajmy się zawsze z chorym, w miarę możliwości uzgadniać różne kwestie, tak aby czuł się poważnie traktowany.
  • Przypominaj o konieczności zażywania leków, jeśli takie lekarz przepisał oraz o zbliżającym się terminie wizyty u psychiatry

Gdzie się zgłosić po pomoc? Choroba psychiczna pomoc Wrocław

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub osoba Tobie bliska cierpi na chorobę psychiczną lub znajduje się w kryzysie psychicznym, zadzwoń pod bezpłatną, całodobową infolinię 502 203 202, a nasi specjaliści zaplanują wizytę w naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Wszelkie świadczenia są bezpłatne, wizyty odbywają się bez skierowania, a w przypadkach pilnych decydujemy o pomocy w ciągu 72 h. Jeśli nie możesz przyjść osobiście, zespół mobilny przyjedzie do Ciebie. Wizyty odbywają się z zachowaniem dyskrecji i poufności. Pamiętaj! W leczeniu choroby liczy się czas. W naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu skonsultujesz się z lekarzem psychiatrą i otrzymasz kompleksową pomoc w przypadku podejrzenia choroby psychicznej.

spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści