Strona głównaWIEDZASchizofrenia leczenie Wrocław

Schizofrenia leczenie Wrocław

Aż 1 proc. populacji zmaga się z tą chorobą – statystyki brzmią niewiarygodnie, lecz średnio 1 na 100 osób cierpi na schizofrenię, w różnych postaciach tej choroby. Symptomów schizofrenii jest wiele – choroba w głównej mierze przebiega w fazach zaostrzenia i wycieszenia objawów. Co istotne, mimo panujących w przestrzeni publicznej stereotypów z wieloma postaciami schizofrenii można normalnie funkcjonować w życiu codziennym i prowadzić ustabilizowany tryb życia, zarówno pod względem rodzinnym jak i zawodowym, pod warunkiem jednak, że wdrożone zostanie odpowiednie leczenie.

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną cechującą się zaburzeniami w sposobie myślenia, postrzegania, porozumiewania się oraz spłyconą ekspresją emocjonalną. Dominującą cechą schizofrenii jest upośledzenie w postrzeganiu rzeczywistości oraz zmiany w sposobie zachowania pacjenta. Schizofrenik interesuje się zazwyczaj wyłącznie własnymi uczuciami wewnętrznymi, izoluje się od bliskich i staje się niezrozumiały dla otoczenia, a znamienną cechą jest także ambiwalencja, czyli niejednorodność przeżywania, myślenia i odczuwania. Pacjent ze schizofrenią ma poczucie, że inne osoby znają jego myśli i przedstawiają je całemu światu. Ma wrażenie, że jest ciągle obserwowany i prześladowany. Dodatkowo u osób cierpiących na schizofrenię mogą również wystąpić takie objawy jak:

  • Omamy wzrokowe, słuchowe, węchowe, smakowe, czuciowe
  • Urojenia
  • Luki pamięciowe
  • Przypisywanie otoczeniu własnych przeżyć
  • Uczucie bycia kontrolowanym i prześladowanym.

Najczęściej osoby cierpiące na schizofrenię nie wiedzą, że cierpią na to schorzenie. Bardzo często zaprzeczają zmianom w swoim zachowaniu, gdyż ich po prostu nie dostrzegają. W celu rozpoczęcia procesu leczenia i diagnozy, niezwykle istotne jest wówczas wsparcie osób bliskich, które pomogą choremu podjąć pierwsze kroki w kierunku powrotu do zdrowia. Osoba chora nie opowiada o swoich urojeniach, a w czasie rozmowy mówi niewiele i trudno ją niekiedy zrozumieć. Osoby cierpiące na schizofrenię są niezwykle wrażliwe na stres i można im pomóc poprzez unikanie kłótni, hałasu i utrzymanie spokoju w przestrzeni domowej.

Szacuje się, że na schizofrenię cierpi ok. 24 mln ludzi na całym świecie. Choroba jest najczęściej diagnozowana u młodych osób dorosłych (pomiędzy 20. a 30. rokiem życia). Istotne jest jednak, iż podjęcie leczenia na wczesnym etapie choroby wzmaga szansę osoby cierpiącej na znaczną poprawę funkcjonowania w przyszłości oraz zmniejsza potrzebę hospitalizacji.

Schizofrenia stanowi jedną z najcięższych chorób psychicznych, której przyczyny występowania nie zostały dokładnie ustalone. Najczęściej wskazuje się, że największe ryzyko zapadalności na tą chorobę mają osoby z predyspozycjami genetycznymi (przypadki zdiagnozowane w rodzinie). Za przyczynę schizofrenii odpowiadają niekiedy traumatyczne przeżycia z dzieciństwa, okołoporodowe uszkodzenia mózgu, a wpływ na rozwój choroby może mieć także zażywanie narkotyków.

Do najczęściej wymienianych objawów schizofrenii w przestrzeni społecznej należą halucynacje. Rzeczywiście, w chorobie tej niezwykle często zdarza się, że chory słyszy głosy wewnątrz swojej głowy, z którymi rozmawia. Pacjenci często deklarują, że słyszą pukanie, szmery, dialogi, które nie istnieją, a które to zmuszają chorego do podjęcia konkretnych czynności. Chory często się śmieje w sytuacjach poważnych i na odwrót. Jego uczucia mają się nijak do rzeczywistości i są sprzeczne z przeżywanymi przez schizofrenika sytuacjami. Chory często widzi różne kształty, rzeczy, ludzi, które nie istnieją, a osoba zdiagnozowana ma wrażenie, że jest ciągle podsłuchiwana, prześladowana oraz że inni chcą go skrzywdzić. Szczególnie niebezpieczne są głosy nawołujące chorego do popełnienia samobójstwa. Szacuje się, że w schizofrenii ryzyko samobójstwa wynosi średnio ok. 10 proc.

Bardzo istotne jest, aby w przypadku postawienia trafnej diagnozy lekarskiej, wedle której nasz bliski cierpi na schizofrenię, nie szukać osób winnych powstania i rozwoju choroby. Schizofrenia nigdy nie jest efektem pojedynczego zdarzenia, a na jej powstanie i rozwój ma wpływ szereg różnorodnych czynników – zarówno biologicznych, jak i genetycznych, a także społecznych, na które nie zawsze jako bliscy mamy wpływ.

Kiedy zgłosić się do Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu?

Na bezpłatne konsultacje psychiatryczne do naszych lekarzy w Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu należy zgłosić się, gdy zauważymy jakiekolwiek objawy spośród wyżej opisanych.  Jeśli symptomy schizofrenii pojawiają się nagle, gwałtownie i są nasilone (zazwyczaj są to objawy wytwórcze), często chory wymaga hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym. Na tę ostatnią pacjent powinien wyrazić zgodę. Zgodnie z obowiązującą w Polsce Ustawą o Ochronie Zdrowia Psychicznego chory, którego dotychczasowe zachowanie wskazuje na to, że z powodu zaburzeń psychicznych zagraża bezpośrednio swojemu życiu albo życiu lub zdrowiu innych osób, może być przyjęty do szpitala psychiatrycznego bez wymaganej zgody. Jeśli natomiast istnieją wątpliwości, czy dana osoba jest chora psychicznie, powinna być przyjęta do szpitala psychiatrycznego na „obserwację psychiatryczną”, jednak nie dłuższą niż 10 dni.

Leczenie schizofrenii polega w zależności od stopnia nasilenia choroby na farmakoterapii (leki przeciwpsychotyczne), psychoterapii, terapii zajęciowej, a w najostrzejszych postaciach choroby wymagana jest wówczas hospitalizacja.

Gdzie się zgłosić po pomoc? Schizofrenia pomoc Wrocław

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub osoba Tobie bliska cierpi na schizofrenię, zadzwoń pod bezpłatną, całodobową infolinię 502 203 202, a nasi specjaliści zaplanują wizytę w naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Wszelkie świadczenia są bezpłatne, wizyty odbywają się bez skierowania, a w przypadkach pilnych decydujemy o pomocy w ciągu 72 h. Jeśli nie możesz przyjść osobiście, zespół mobilny przyjedzie do Ciebie. Wizyty odbywają się z zachowaniem dyskrecji i poufności. Pamiętaj! W leczeniu choroby liczy się czas. W naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu skonsultujesz się z lekarzem psychiatrą i otrzymasz kompleksową pomoc w przypadku podejrzenia schizofrenii.

spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści