Strona głównaWIEDZAWspółuzależnienie – terapia...

Współuzależnienie – terapia Wrocław

Współuzależnienie jest zaburzeniem funkcjonowania, które często występuje u osób znajdujących się w bliskich relacjach z osobą uzależnioną. Zjawisko to dotyczy głównie partnerek osób uzależnionych. Osoby uzależnione funkcjonują bowiem według określonych schematów i mają podobne potrzeby oraz zachowania – mają także z tym podobne potrzeby i sposoby wciągania bliskich w swoją „grę.” W tym procesie dochodzi do podporządkowania życia osoby dorosłej żyjącej pod jednym dachem z osobą uzależnioną pod nałóg partnera. W jaki sposób rozwija się zjawisko współuzależnienia? Czy jest ono wyleczalne?

Współuzależnienie jest patologicznym wzorcem przystosowania do trudnej sytuacji, jaką jest funkcjonowanie z osobą uzależnioną. Najczęściej występującym współuzależnieniem jest współuzależnienie od alkoholu, lecz zjawisko to dotyczy również innych nałogów takich jak zażywanie narkotyków, substancji psychoaktywnych, hazardu. Wspóuzależnienie, mimo iż z reguły nie skłania partnera ku fizycznemu spożywaniu alkoholu lub używaniu innej substancji, doprowadza do podtrzymania dysfunkcyjnego systemu życia, a także do wyniszczenia i pogorszenia stanu relacji rodzinnych. Współuzależnienie jest bezpośrednią i automatyczną konsekwencją uzależnienia partnera oraz przejawia się w zmaganiach członków rodziny z alkoholikiem w celu zapanowania nad jego piciem.

Jakie są objawy występujące w relacji współuzależnienia?

  • Ukrywanie przed bliskimi zjawiska alkoholizmu partnera poprzez chowanie trunków i zaprzeczanie problemowi
  • Konieczność kontrolowania picia partnera poprzez złudne nadzieje na utrzymanie picia w bezpiecznych granicach
  • Poczucie niemożności rozstania z partnerem i wzmocnione poczucie przywiązania po kolejnych incydentach alkoholowych
  • Usprawiedliwianie nałogu swojego partnera i unikanie sytuacji konfliktowych
  • Poczucie bezsilności, depresja, zagubienie, ostre zmiany emocji, brak poczucia kontroli emocji.

Zespół współuzależnienia jest niezwykle groźny dla otoczenia rodzinnego osoby tkwiącej w nałogu. Życie emocjonalne członków rodziny alkoholowej nierozłącznie związane jest ze smutkiem, przygnębieniem i rozpaczą. Spowodowane jest to trudnymi doświadczeniami emocjonalnymi i poczuciem bezradności wobec rozpadu życia rodzinnego. Klimat emocjonalny rodziny alkoholowej nasycony jest także gniewem, a uczucia te niekiedy są tłumione przez osobę współuzależnioną.

Osoby, które niezwykle łatwo wchodzą w relację współuzależnienia cechuje pewien typ osobowości, który sprzyja rozwojowi tej więzi. Osoby współuzależnione często przejawiają nadmierną koncentrację na zaspokajaniu potrzeb innych połączoną z zaniedbaniem własnych. Osoby te charakteryzują się również skłonności do nadmiernej odpowiedzialności za stany i reakcje innych ludzi. Często również posiadają tendencję do wiązania się z osobami o zaburzeniach osobowości i skłonnościach do nałogów.

Współuzależnienie – terapia Wrocław

Pomoc psychologiczna dla osób współuzależnionych obejmuje przede wszystkim psychoterapię dostosowaną do szczególnych potrzeb chorego. Aby jednak terapia przyniosła oczekiwane skutki, niezwykle istotne jest uświadomienie sobie problemu własnego oraz bliskiej osoby, która popadła w nałóg. W tym celu znaczną rolę odgrywają najbliżsi osoby współuzależnionej, którzy mogą skutecznie pomóc jej w rozpoczęciu leczenia, a co najważniejsze szybko rozpoznają zauważoną nieprawidłowość. Istotnym celem przeprowadzonej terapii współuzależnienia jest skupienie się na odzyskaniu własnej odrębności i uniezależnieniu poczucia własnej wartości od innych osób oraz rozbicie mechanizmów obronnych stosowanych do tej pory.

Gdzie się zgłosić po pomoc? Współuzależnienie pomoc Wrocław

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub osoba Tobie bliska cierpi na współuzależnienie, zadzwoń pod bezpłatną, całodobową infolinię 502 203 202, a nasi specjaliści zaplanują dla Ciebie wizytę w naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Wszelkie świadczenia są bezpłatne, wizyty odbywają się bez skierowania, a w przypadkach pilnych decydujemy o pomocy w ciągu 72 h. Jeśli nie możesz przyjść osobiście, zespół mobilny przyjedzie do Ciebie! Wizyty odbywają się z zachowaniem dyskrecji i poufności. Pamiętaj! W leczeniu choroby liczy się czas. W naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu skonsultujesz się z lekarzem psychiatrą i otrzymasz kompleksową pomoc w przypadku podejrzenia współuzależnienia.

spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści