Strona głównaWIEDZAChoroba psychiczna czy...

Choroba psychiczna czy zaburzenie psychiczne – jak rozpoznać? Wrocław

Określenie co jest chorobą psychiczną w rozumieniu medycyny, a co tylko zaburzeniem psychicznym nieustannie się zmienia. Niektóre schorzenia, które jeszcze niedawno widniały w rejestrze chorób przesuwane są bowiem do kategorii zaburzeń. Istnieje jednak szereg na tyle niepokojących objawów występujących u pacjenta, iż z dużym prawdopodobieństwem mogą one sugerować wystąpienie choroby psychicznej. Z tego powodu każde najmniejsze zachowanie, myśl, odczucie odbiegające od normy nigdy nie powinno być lekceważone. Czym różni się choroba psychiczna od zaburzenia? Czy z zaburzeniami psychicznymi należy zgłosić się do specjalisty? Wyjaśniamy poniżej!

Pilne, bezpłatne i bez skierowania wsparcie na terenie Wrocławia w kryzysie psychicznych otrzymasz w Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu przy ul. Bończyka 11-13 na Psim Polu oraz przy ul. Korzeniowskiego 18. Aby umówić się na bezpłatną wizytę do specjalisty zadzwoń pod numer 690 021 404. Potrzebujesz wsparcia natychmiast? Zadzwoń na naszą bezpłatną infolinię 24h dla osób znajdujących się w kryzysie psychicznym 502 203 202. Odpowiadamy na każde zgłoszenie.

Zaburzenie psychiczne charakteryzuje odmienny przebieg w zależności od tego, czy pacjent cierpi równocześnie na chorobę psychiczną, czy też nie. Zaburzenia psychiczne u ludzi zdrowych są bowiem co do zasady krótkotrwałe, przemijające. Natomiast zaburzenia psychiczne u ludzi chorych psychicznie są niezwykle częste, powtarzające się i długotrwałe oraz przewlekłe. Człowiek zdrowy psychicznie zdaje sobie sprawę, iż jego zaburzenie jest uciążliwe i utrudnia mu życie, natomiast chory nie jest w stanie co do zasady oddzielić świata rzeczywistego od urojeń. Niekiedy terminy „zaburzenie psychiczne” i „choroba psychiczna” używane są wymiennie, a ich znaczenie bywa niejednoznaczne. Uznaje się jednak, iż choroba psychiczna ma węższe znaczenie od zaburzenia psychicznego, ponieważ oznacza zaburzenie psychiczne, które jest określoną jednostką chorobową.

Zaburzenia psychiczne to zespoły zachowań, sposobów myślenia, odczuwania, relacji z innymi ludźmi będące źródłem cierpienia lub utrudnień w indywidualnym funkcjonowaniu dotkniętej nimi osoby. Psychologia często łączy większość zaburzeń psychicznych z czynnikami intrapsychicznymi, doświadczeniami społecznymi oraz poziomem funkcjonowania w warunkach stresu.

Do podstawowych grub zaburzeń psychicznych należą:

 • zaburzenia lękowe,
 • zaburzenia odżywiania,
 • zaburzenia nastroju,
 • zaburzenia neurorozwojowe,
 • zaburzenia osobowości,
 • zaburzenia psychotyczne,
 • zaburzenia związane z uzależnieniami.

Choroba psychiczna to choroba zakłócająca w sposób zasadniczy na co najmniej pewien okres postrzeganie świata oraz „kontakt z rzeczywistością”. Choroby psychiczne to pojęcie znacznie węższe i dotyczące schorzeń najpoważniejszych. Głównie sformułowanie to zarezerwowane jest dla stanów, w których pojawiają się objawy psychotyczne jak omamy i urojenia. Niektóre zaburzenia psychiczne w swoich skrajnych postaciach mogą również zostać uznane za chorobę psychiczną np. depresja w ciężkim przebiegu czy jadłowstręt psychiczny. To czy schorzenie danej osoby zostanie zdiagnozowane jako choroba psychiczna bądź zaburzenie ma istotne znaczenie pod względem możliwości przeprowadzania procedur medycznych. W przypadku choroby psychicznej można bowiem rozpocząć leczenie danej osoby wbrew jej woli (w ściśle określonych w ustawie przypadkach), czego nie można dokonać w przypadku występowania wyłącznie zaburzenia psychicznego. Pamiętajmy, że tylko psychiatra może wypisać nam receptę i skierować na leczenie w zakładzie zamkniętym.

Według definicji z ustawy o ochronie zdrowia psychicznego „osoba z zaburzeniami psychicznymi” to osoba chora psychicznie, upośledzona umysłowo, wykazująca inne zakłócenia czynności psychicznych, które zgodnie ze stanem wiedzy medycznej zaliczane są do zaburzeń psychicznych, a osoba ta wymaga świadczeń zdrowotnych lub innych form pomocy i opieki niezbędnych do życia w środowisku rodzinnym lub społecznym.

Do najczęściej występujących chorób psychicznych zaliczamy:

 • schizofrenia
 • ciężkie i rzadkie stany depresyjne (depresje psychotyczne)
 • nerwice
 • choroba afektywna dwubiegunowa
 • zaburzenia osobowości,
 • zaburzenia nastroju,
 • zaburzenia behawioralne związane z zaburzeniami fizjologicznymi i czynnikami fizycznymi (np. anoreksja, bulimia)
 • upośledzenia umysłowe

Gdzie się zgłosić po pomoc? Choroba psychiczna Zaburzenie psychiczne pomoc Wrocław

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub osoba Tobie bliska cierpi na zaburzenie lub chorobę psychiczną, zadzwoń pod bezpłatną, całodobową infolinię 502 203 202, a nasi specjaliści zaplanują dla Ciebie wizytę w naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Wszelkie świadczenia są bezpłatne, wizyty odbywają się bez skierowania, a w przypadkach pilnych decydujemy o pomocy w ciągu 72 h. Jeśli nie możesz przyjść osobiście, zespół mobilny przyjedzie do Ciebie! Wizyty odbywają się z zachowaniem dyskrecji i poufności. Pamiętaj! W leczeniu choroby liczy się czas. W naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu skonsultujesz się z lekarzem psychiatrą i otrzymasz kompleksową pomoc w przypadku podejrzenia zaburzenia lub choroby psychicznej.

spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści