Strona głównaWIEDZACzy psychoterapeuta może...

Czy psychoterapeuta może postawić diagnozę, co do konkretnego zaburzenia lub choroby psychicznej? Czym się różni psychoterapeuta od psychiatry?

Psychiatra jest lekarzem, za którym stoi cała wiedza medyczna dotycząca fizjologii i chorób psychicznych. Ma wiedzę jak stosować leki, jakie mogą być potencjalne konsekwencje stosowania danych leków dla ogólnego funkcjonowania, jakie mogą być interakcje po ich zażyciu. Musi dysponować solidną wiedzą dotyczącą diagnozy różnicowej, ponieważ duża część tego, co odczuwają pacjenci jako dolegliwość czysto psychiczna, może mieć swoje podłoże czysto biologiczne.

Przykładowo, osoby z niedoczynnością tarczycy mają tendencje do stanów depresyjnych, a z kolei osoby z nadczynnością tarczycy mają większą łatwość do zaburzeń lękowych. Psychoterapeuta lub psycholog może o tym wiedzieć, z kolei psychiatra musi o tym wiedzieć i umieć wykluczyć pewne stany bądź pokierować odpowiednio pacjenta w stronę specjalistów lekarzy. Zadaniem psychiatry jest postawienie diagnozy różnicowej i ewentualnie zaproponowanie leczenia farmakologicznego. Może również uwzględnić w zaproponowanym leczeniu psychoterapię. Z kolei psychoterapeuta to specjalista w leczeniu zaburzeń metodami psychologicznymi w celu zmiany sposobu funkcjonowania pacjenta w kierunku, który wspólnie z pacjentem określimy za pożądany. Psychoterapeuta powinien posiadać wykształcenie na równi z psychiatrą, co do znajomości zaburzeń psychicznych. Specjalizuje się w prowadzeniu z pacjentem długotrwałej terapii, która ma na celu przyniesienie ulgi w cierpieniu oraz wskazanie właściwego toru postępowania. Psychoterapeuta może być psychologiem, lecz nie musi. Jest zobowiązany do ukończenia studiów podyplomowych lub szkoły psychoterapii. Nie posiada jednak uprawnień do wystawiania recept ani zwolnień lekarskich. Psychoterapeuta powinien umieć sformułować diagnozę psychologiczną i umieć opowiedzieć o niej pacjentowi.

spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści