Nurt psychoterapii to główne koncepcje psychologiczne wywodzące się z koncepcji psychoanalitycznych i psychodynamicznych, będących konsekwencją rozwoju psychoanalizy (czyli mechanizmy nieświadome, które mogą stanowić podłoże różnych zachowań wiążąc je z tzw. mechanizmami obronnymi). Nurty w psychoterapii to różne sposoby rozumienia zaburzeń psychicznych i funkcjonowania człowieka połączone z wiedzą dotycząca odmiennych technik i narzędzi pracy, jakie będą używane podczas sesji terapeutycznych. Każdy rodzaj psychoterapii charakteryzuje się innym źródłem inspiracji, podejściem, sposobem prowadzenia oraz założeniami teoretycznymi, które są dopasowane do problemu konkretnego pacjenta i jego specyfiki.
Psychoterapia psychodynamiczna wywodzi się z założenia, że zachowanie człowieka to efekt sterowania nim przez wewnętrzne, nieuświadomione mechanizmy i ukryte potrzeby.
Psychoterapia analityczna łączy się z gruntowną analizą tego, co się działo w dzieciństwie, a także sposobu funkcjonowania naszych relacji z osobami bliskimi, czyli tego w jaki sposób kształtowaliśmy obecne nawyki.
Podejście humanistyczno- egzystencjalne to inny nurt terapeutyczny, którego podstawy wywodzą się z filozofii egzystencjalnej, z podejścia skoncentrowanego na emocjach. Terapia humanistyczna zakłada, iż w każdym człowieku tkwi ogromny potencjał, które powinny być wykorzystywane do samorozwoju. Za źródło problemów uznaje z kolei stosowanie nieodpowiednich norm i wartości, które kłócą się z prawdziwymi potrzebami.
Podejście poznawczo-behawioralne to nurt, który wywodzi się z behawioryzmu. Behawioryzm był pewną opozycją do psychoanalizy, gdyż pierwsi behawioryści skupiali się na obserwowaniu zachowań i mechanizmów, które odpowiadają za to, że „uczymy się” wycofywania, unikania, reakcji lękowych. Behawioryzm zakłada więc, że zaburzenia w zachowaniach to efekt wyuczonych reakcji na bodźce. Zaburzenie lękowe są klasycznym przykładem tego, z czym mierzymy się w terapii behawioralnej.
Te same nurty mogą być realizowane zarówno w terapii indywidualnej, jak i terapii grupowej.
