Co to są nurty w psychoterapii? Czym się różnią? Czy powinienem wiedzieć w jakim nurcie pracuje psychoterapeuta, do którego idę? Który nurt jest dla mnie najlepszy?

Nurt psychoterapii to główne koncepcje psychologiczne wywodzące się z koncepcji psychoanalitycznych i psychodynamicznych, będących konsekwencją rozwoju psychoanalizy (czyli mechanizmy nieświadome, które mogą stanowić podłoże różnych zachowań wiążąc je z tzw. mechanizmami obronnymi). Nurty w psychoterapii to różne sposoby rozumienia zaburzeń psychicznych i funkcjonowania człowieka połączone z wiedzą dotycząca odmiennych technik i narzędzi pracy, jakie będą używane podczas sesji terapeutycznych. Każdy rodzaj psychoterapii charakteryzuje się innym źródłem inspiracji, podejściem, sposobem prowadzenia oraz założeniami teoretycznymi, które są dopasowane do problemu konkretnego pacjenta i jego specyfiki.

Psychoterapia psychodynamiczna wywodzi się z założenia, że zachowanie człowieka to efekt sterowania nim przez wewnętrzne, nieuświadomione mechanizmy i ukryte potrzeby.

Psychoterapia analityczna łączy się z gruntowną analizą tego, co się działo w dzieciństwie, a także sposobu funkcjonowania naszych relacji z osobami bliskimi, czyli tego w jaki sposób kształtowaliśmy obecne nawyki.

Podejście humanistyczno- egzystencjalne to inny nurt terapeutyczny, którego podstawy wywodzą się z filozofii egzystencjalnej, z podejścia skoncentrowanego na emocjach. Terapia humanistyczna zakłada, iż w każdym człowieku tkwi ogromny potencjał, które powinny być wykorzystywane do samorozwoju. Za źródło problemów uznaje z kolei stosowanie nieodpowiednich norm i wartości, które kłócą się z prawdziwymi potrzebami.

Podejście poznawczo-behawioralne to nurt, który wywodzi się z behawioryzmu. Behawioryzm był pewną opozycją do psychoanalizy, gdyż pierwsi behawioryści skupiali się na obserwowaniu zachowań i mechanizmów, które odpowiadają za to, że „uczymy się” wycofywania, unikania, reakcji lękowych. Behawioryzm zakłada więc, że zaburzenia w zachowaniach to efekt wyuczonych reakcji na bodźce. Zaburzenie lękowe są klasycznym przykładem tego, z czym mierzymy się w terapii behawioralnej.

Te same nurty mogą być realizowane zarówno w terapii indywidualnej, jak i terapii grupowej.

spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści