Opieka psychiatryczna we Wrocławiu, ale również na Dolnym Śląsku i w całym kraju podlega dużym zmianom, zmianom korzystnym dla pacjenta. Idea jest taka, żeby opiekę psychiatryczną zorganizować na wzór ogólnych trendów w leczeniu, czyli odchodzenia od leczenia w szpitalach, leczenia stacjonarnego i sięganie po takie metody terapii, które są bliżej pacjenta – opiekę środowiskową w miejscu zamieszkania, opiekę poprzez udział w terapii dziennej. To jest ten kierunek, do którego zmierzamy. Aby leczenie szpitalne, zamknięte traktowane było jako ostateczność i żeby robić wszystko, aby pacjent nie trafił na oddziały szpitalne.
Centra zdrowia psychicznego są realizowane w ramach pilotażu opieki psychiatrycznej Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Od lutego 2022 r. działa Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego – nowa placówka medyczna dla dzielnicy Psie Pole. Ma ona inną filozofię i inny sposób patrzenia na pacjenta niż w leczeniu zamkniętym; to spojrzenie wielokompleksowe i z różnych perspektyw na pacjenta. W DCZP zaangażowani są nie tylko lekarze, ale także psycholodzy, terapeuci zajęciowi, pracownicy socjalni, trenerzy pracy. Dzięki takiemu składowi oraz wieloaspektowości zespołu, który tu pracuje, zwiększają się także możliwości pozyskiwania tych specjalistów na wrocławskim rynku pracy.
Docelowo taka forma wsparcia pacjentów, jaka jest udzielana w DCZP, ma objąć teren całego Wrocławia. Sukcesywnie powstają nowe centra zdrowia psychicznego, jest już decyzja o uruchomieniu kolejnego. Planujemy, by od przyszłego roku realizować ją w kolejnych punktach na terenie miasta, tak żeby cała populacja mogła z tego skorzystać.
Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.