Zmiany korzystne dla pacjentów – Marcin Krzyżanowski Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego

Opieka psychiatryczna we Wrocławiu, ale również na Dolnym Śląsku i w całym kraju podlega dużym zmia­nom, zmianom korzystnym dla pacjenta. Idea jest taka, żeby opiekę psychiatryczną zorganizować na wzór ogólnych trendów w leczeniu, czyli odchodze­nia od leczenia w szpitalach, leczenia stacjonarnego i sięganie po takie metody terapii, które są bliżej pa­cjenta – opiekę środowiskową w miejscu zamieszka­nia, opiekę poprzez udział w terapii dziennej. To jest ten kierunek, do którego zmierzamy. Aby leczenie szpitalne, zamknięte traktowane było jako ostatecz­ność i żeby robić wszystko, aby pacjent nie trafił na oddziały szpitalne.

Centra zdrowia psychicznego są realizowane w ramach pilotażu opieki psychiatrycznej Narodo­wego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Od lutego 2022 r. działa Dolnośląskie Centrum Zdrowia Psychicznego – nowa placówka medyczna dla dziel­nicy Psie Pole. Ma ona inną filozofię i inny sposób pat­rzenia na pacjenta niż w leczeniu zamkniętym; to spojrzenie wielokompleksowe i z różnych perspek­tyw na pacjenta. W DCZP zaangażowani są nie tylko lekarze, ale także psycholodzy, terapeuci zajęciowi, pracownicy socjalni, trenerzy pracy. Dzięki takiemu składowi oraz wieloaspektowości zespołu, który tu pracuje, zwiększają się także możliwości pozyskiwa­nia tych specjalistów na wrocławskim rynku pracy.

Docelowo taka forma wsparcia pacjentów, jaka jest udzielana w DCZP, ma objąć teren całego Wroc­ławia. Sukcesywnie powstają nowe centra zdrowia psychicznego, jest już decyzja o uruchomieniu kolej­nego. Planujemy, by od przyszłego roku realizować ją w kolejnych punktach na terenie miasta, tak żeby cała populacja mogła z tego skorzystać.

spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści