Zdrowy senior to bezpieczny senior – relacja z warsztatów

Seniorzy to grupa najbardziej narażona na potencjalnych oszustów. Oszukani, okradzeni często popadają w stany apatii, depresję. W Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław-Psie Pole odbyły się warsztaty prawne związane z bezpłatnym ubezpieczeniem ochrony prawnej seniorów.

Ofiarami przestępców stają się nie tylko starsi, samo­tni ludzie, ale także osoby na co dzień aktywne w lo­kalnym środowisku, które poddają się manipulacji i ostatecznie dają się okraść. Pozbawieni ostatnich oszczędności wstydzą się powiedzieć o tym bliskim. Zostają sami z dużym problemem, nie tylko finanso­wym. Zaczynają bać się ludzi, izolować. A stąd już nie­daleka droga do depresji.

Mimo tak dużej skali oszustw brak jest wszechstronnej pomocy prawnej w zakresie zwalczania nieuczciwych oszustów z rynku. Dlatego też projekt bezpłatnego grupowego ubezpieczenia seniorów oprócz funkcji edukacyjno-informacyjnej miał na celu zapewnienie im ochrony prawnej. Warsztaty zorganizowała i sfinansowała Fundacja Popieram Dolny Śląsk, której prezesem jest Grzegorz Prigan. Fundacja opłaciła także składkę dzięki wsparciu finansowemu ze strony Fundacji Polskiego Funduszu Rozwoju.

W majowych zajęciach wzięło udział około 15 osób. Prelegentka aplikantka adwokacka Ewelina Szklarek tłumaczyła, czym jest Ubezpieczenie Ochrony Prawnej, które zapewnia pomoc, gdy potrzebna jest porada lub interwencja prawnika, ponieważ ubezpieczyciel pokrywa uzasadnione koszty porady prawnej oraz ewentualnego postępowania przedsądowego lub sądowego. Wyjaśniała, kiedy można z niego skorzystać, jak zgłosić potrzebę skorzystania z ubezpieczenia i jakie będą potrzebne dokumenty.

W czasie warsztatów prowadząca zwracała uwagę na sytuacje prawne, które zdarzają się w życiu codziennym np. z zakresu prawa karnego – oszustwa, nękanie czy prawa cywilnego – zalanie mieszkania, niedotrzymanie umów i radziła, jak w takich sytuacjach działać.

Dzięki przystąpieniu do ubezpieczenia sytuacje prawne z życia codziennego można konsultować z prawnikami bezpłatnie, a co za tym idzie, seniorzy będą mogli czuć się bezpieczniej.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści