Strona głównaWIEDZACzym jest osobowość?...

Czym jest osobowość? Kiedy mówimy o zaburzeniach osobowości? | CZP Wrocław

Osobowość to zespół trwałych, nawykowych, w dużej mierze nieświadomych wzorców zachowania, myślenia, wchodzenia w interakcje z innymi ludźmi, bycia w świecie, które są charakterystyczne i stałe przez cały czas trwania życia. Oczywiście wzorce te mogą ulegać modyfikacji, lecz nie powinny być one zbyt drastyczne. Wzorce te mogą być adaptacyjne i pomagać nam funkcjonować w świecie. Niekiedy jednak utrudniają nam nasze codzienne funkcjonowanie. W momencie, gdy stopień sztywności tych wzorców jest na tyle znaczący, że nasze codzienne funkcjonowanie, poziom naszego cierpienia oraz poziom cierpienia na jaki narażamy inne osoby, które są z nami w bliskich relacjach staje się znaczący, wówczas można mówić o zaburzeniu osobowości.

Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu | CZP Wrocław | czp24.pl – tu uzyskasz pomoc w kryzysie psychicznym
Pilne, bezpłatne i bez skierowania wsparcie na terenie Wrocławia w kryzysie psychicznych otrzymasz w Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu przy ul. Bończyka 11-13 na Psim Polu oraz przy ul. Korzeniowskiego 18. Aby umówić się na bezpłatną wizytę do specjalisty zadzwoń pod numer 690 021 404. Potrzebujesz wsparcia natychmiast? Zadzwoń na naszą bezpłatną infolinię 24h dla osób znajdujących się w kryzysie psychicznym 502 203 202. Odpowiadamy na każde zgłoszenie.

Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu | Swój problem powierz w kompetentne ręce

Czy można „zachorować” na zaburzenia osobowości?

Nie można „zachorować” na zaburzenia osobowości. W zasadzie jest to pewna część tego kim jesteśmy. Każdy z nas ma osobowość i może ona ciążyć w danym kierunku, lecz póki radzimy sobie ze światem, wchodzimy w zdrowe i trwałe relacje, wówczas nie mówimy o zaburzeniu osobowości. Niekiedy jednak wzorce te z różnych powodów zarówno tych genetycznych, jak i z powodu czynników środowiskowych, np. wpływ opiekunów na wczesnym etapie życia, powodują, iż mogą one nie pasować do naszego funkcjonowania i sprawiać, że relacje z innymi ludźmi nie są satysfakcjonujące, a także sprawiać iż nie możemy osiągać celów, które sobie założyliśmy. Zaburzenia osobowości prowadzą do znacznego pogorszenia funkcjonowania społecznego, zawodowego lub do subiektywnego złego samopoczucia. Osoby z zaburzeniami osobowości często mają gorszą tolerancję na stres, kłopoty w pracy, a także przejawiają trudności w kontaktach społecznych. Niekiedy osoby z zaburzeniami osobowości poszukują pomocy przede wszystkim po to, aby ograniczyć wpływ zewnętrznych czynników wywołujących stres, czyli chcą zmienić otoczenie, a nie siebie.

Zaburzeń osobowości nie da się wyleczyć w sensie tożsamym jak zaburzeń depresyjnych czy lękowych. Zaburzenia osobowości nie powinny być bowiem traktowane jako choroba na równi ze schizofrenią czy depresją. Osobowość jest bowiem pewnego rodzaju poziomem organizacji psychiki człowieka, która steruje procesami radzenia sobie. Problemy psychologiczne i środowiskowe można porównać do czynników chorobotwórczych, natomiast osobowość – do układu immunologicznego, którego kondycja decyduje o tym, czy w zetknięciu z czynnikiem chorobotwórczym dojdzie do zakażenia. Podczas procesu psychoterapeutycznego nie staniemy się więc inną osobą. Nasza osobowość jest bowiem naszym sposobem patrzenia na świat. Ta część osobowości zawsze pozostanie z nami. To, co możemy zyskać w procesie psychoterapii zaburzeń osobowości to bardziej elastyczne spojrzenie na pewne sprawy i przynoszące mniej cierpienia nam samym oraz ludziom, którzy są z nami w relacjach.

Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Z jakimi problemami zmaga się pacjent z zaburzeniami osobowości?

Najczęściej zaburzenia osobowości określa się poprzez obserwowanie sposobów bycia w relacji z innymi ludźmi. Istotny jest sposób w jaki nawiązujemy relacje z innymi ludźmi. Przykładowo, wchodzimy w nie bardzo szybko i bardzo intensywnie, po to, aby się równie szybko i równie intensywnie wycofać (zaburzenia osobowości typu borderline). Być może jesteśmy typami osobowości unikającymi relacji z innymi ludźmi i zupełnie do nich nie doprowadzamy. Zaburzenia osobowości powstają w pewnym sensie w grupie z innymi ludźmi, na początku w grupie jaką jest rodzina pochodzenia. Później manifestują się w grupach społecznych w jakich funkcjonujemy albo właśnie nie jesteśmy w stanie funkcjonować. Obecnie można wyróżnić ok. 14 typów zaburzeń osobowości. Klasyfikacja DSM-V Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego wyróżnia obecnie następujące typy zaburzeń:

  • Zaburzenia osobowości paranoiczne
  • Zaburzenia osobowości schizoidalne
  • Zaburzenia osobowości schizotypowe
  • Zaburzenia osobowości antyspołeczne
  • Zaburzenia osobowości typu borderline
  • Zaburzenia osobowości narcystyczne
  • Zaburzenia osobowości histrioniczne
  • Zaburzenia osobowości unikowe
  • Zaburzenia osobowości zależne
  • Zaburzenie osobowości obsesyjno-kompulsywne

Jak rozróżnić zaburzenie osobowości od cech charakteru?

Granica między określeniem co stanowi zaburzenie osobowości, a co należy do naszej cechy charakteru jest niezwykle istotna w celu odróżnienia pewnej normy od patologii. Wyznacznikiem jest tutaj źródło cierpienia. Jeśli nasze funkcjonowanie systematycznie i chronicznie doprowadza do znaczącego cierpienia dla pacjenta, dla innych osób, wówczas mówimy o zaburzeniu osobowości. Kolejnym wyznacznikiem jest określenie, czy nasze cechy osobowości doprowadzają do zakłócania codziennego życia i niemożności budowania trwałych relacji, wówczas może nas to skłaniać ku stwierdzeniu, iż możemy mieć do czynienia z zaburzeniem osobowości. Zygmunt Freud twierdził, iż „zdrowie psychiczne to jest zdolność do miłości i pracy”. W zaburzeniach osobowości można niezwykle dobrze zastosować tą paremię, tzn. jeśli jestem zdolny do pracy – do osiągania założonych celów, rozwoju, stawiania sobie tych celów, a także do miłości – bycia w trwałych i satysfakcjonujących relacjach, wówczas można mówić, że mam różne cechy osobowości, lecz one nie uniemożliwiają mi funkcjonowania w tych obszarach. Istotne jest jednak, aby te obszary pozwalały nam balansować między tą autonomią i zależnością na tyle, aby umieć osiągać cele nie tylko zawodowe, biznesowe, ale także relacyjne.

Gdzie się zgłosić po pomoc? Zaburzenia osobowości leczenie Wrocław

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub osoba Tobie bliska cierpi na zaburzenia osobowości, zadzwoń pod bezpłatną, całodobową infolinię 502 203 202, a nasi specjaliści zaplanują dla Ciebie wizytę w naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu. Wszelkie świadczenia są bezpłatne, wizyty odbywają się bez skierowania, a w przypadkach pilnych decydujemy o pomocy w ciągu 72 h. Jeśli nie możesz przyjść osobiście, zespół mobilny przyjedzie do Ciebie! Wizyty odbywają się z zachowaniem dyskrecji i poufności. Pamiętaj! W leczeniu choroby liczy się czas. W naszym Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu skonsultujesz się z lekarzem psychiatrą i otrzymasz kompleksową pomoc w przypadku podejrzenia zaburzeń osobowości.

Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu
spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści