Strona głównaDLA PACJENTAW MEDIACHTerapia dźwiękiem w...

Terapia dźwiękiem w profesjonalnym studiu nagrań – Grzegorz Wadowski

Centrum Zdrowia Psychicznego Wrocław-Psie Pole jest pierwszą w Polsce placówką medyczną z własnym studiem nagrań, w którym pacjenci poznają możliwości własnego głosu oraz będą nagrywać piosenki i inne materiały audiowizualne. Z Grzegorzem Wadowskim, który prowadzi terapię dźwiękiem w Klubie Pacjenta, rozmawia Magda Wieteska.

Jak doszło do powstania studia?

O pomyśle utworzenia studia nagrań dźwiękowych przy Centrum Zdrowia Psychicznego dla wrocławskiej dzielnicy Psie Pole dowiedziałem się pod koniec lutego 2022 r. Zadano mi wtedy pytanie: „Jakie elementy są niezbędne do stworzenia w pełni funkcjonalnego studia nagrań dźwiękowych?”. „To jest bardzo proste, ponieważ aby stworzyć takie studio potrzebne są jedynie trzy elementy, a mianowicie: odpowiednie miejsce, trochę pieniędzy, oraz doświadczenie poparte wiedzą” – odpowiedziałem. Następnie zapytano mnie, czy umiałbym przygotować takie studio i ile czasu by to zajęło. I to był ten moment, od którego zaczęła się moja przygoda ze studiem nagrań CZP.

Fot.: Maciej Adamski

Powstał więc pomysł i osoba, która podjęłaby się jego realizacji – czyli Pan. Co było dalej?

Niebawem pojawiłem się we wskazanym miejscu i tam na dobry początek otrzymałem do dyspozycji pomieszczenie na niskim parterze w budynku przy ul. Ks. Bończyka 11-13. Pomieszczenie miało powierzchnię około 10 m2, gładkie białe ściany, pod łogę błyszczącą jak lustro i dwa niewielkie okna wychodzące na ogród, za którym znajduje się ruchliwa ulica Kasprowicza oraz wyraźnie słyszalne odgłosy dochodzące ze strzelnicy wojskowej Akademii Wojsk Lądowych. Pomyślałem, że trzeba się będzie sporo natrudzić, aby zaadaptować wspomniane pomieszczenie, które ma spełniać pokładane w nim nadzieje. Pomimo początkowych drobnych trudności prace związane z akustyczną adaptacją zostały wykonane dość sprawnie, zgodnie z naszymi pomysłami i oczekiwaniami. Wszystkie ściany wyposażono w panele akustyczne, podłogę wyłożono miękką wykładziną, okna zasłonięto kotarami, przygotowano mobilne ekrany akustyczne i zamontowano kilka drobnych, ale istotnych elementów polepszających akustykę, takich jak pułapki basowe i sufitowe kasetony 3D. Zwykły stół o prostokątnym blacie, który początkowo był jedynym meblem w pokoju, został w przeciągu kilku godzin prac stolarskich odpowiednio obudowany i, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, stał się w pełni funkcjonalnym stanowiskiem pracy realizatora dźwięku. Można powiedzieć, że bardzo ładnie nam to wyszło. Mówię „nam”, ponieważ wszystkie prace adaptacyjne zostały wykonane przez świetną ekipę techniczną DCZP.

W studiu nagrań potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Jak poradził Pan sobie z tym zadaniem?

Jako że jestem człowiekiem czynu, od razu zabrałem się do pracy, przeszukując liczne strony internetowe sklepów, składów i magazynów sprzętu estradowego i studyjnego. Okazało się, że rynek oferuje bardzo szeroką gamę interesującej nas elektroniki. Na szczęście nie musiałem długo zastanawiać się nad tym, jakie wyposażenie jest niezbędne do naszego studia, ponieważ koncepcję opracowania toru fonicznego do realizacji nagrań dźwiękowych od dawna miałem w głowie. Natomiast w tyle głowy miałem również słowa pani Oliwii Kozak, kierowniczki Centrum, która poprosiła mnie, abym zamawiał sprzęt jedynie dobrej jakości, znanych i sprawdzonych marek, ponieważ studio będzie jedną z ważniejszych wizytówek naszej placówki, dlatego musi spełniać podstawowe parametry akustyczne oraz być profesjonalnie wyposażone. No i oczywiście miała rację, bo przecież nie na darmo jest kierowniczką!

Dzisiaj nasze studio dysponuje: mikserem ZED14 Allen&Heath z interfejsem audio USB, studyjnym oprogramowaniem DAW Samplitude PRO X6, posiadamy mikrofony dynamiczne i pojemnościowe, mini kabinę nagraniową, profesjonalne monitory bliskiego pola, mobilny stereofoniczny rejestrator dźwięku Tascam, a niebawem przybędzie cyfrowa kamera video do rejestracji filmów. Wszystkie realizacje tak w formie audio jak i video będą rejestrowane i opracowywane na nowym laptopie, w który również zostało wyposażone studio.

Studio już działa. Jak jest wykorzystywane w odniesieniu do pacjentów?

„… i pamiętaj, chcesz być zdrowy, nie zaniedbuj swojej głowy…” – to fragment tekstu piosenki „Mów otwarcie o problemach”, która będzie towarzyszyć kampanii informacyjnej o Centrum. Piosenka utrzymana w klimacie hiphopowego funky została nagrana, zrealizowana elektronicznie i zmasterowana w naszym studiu, dlatego można powiedzieć, że jest pierwszym materiałem, który opuścił studio CZP. Można posłuchać jej pod linkiem: https://gazetawroclawska.pl/terapia-dzwiekiem-w-studio-nagran-centrum-zdrowia-psychicznego-we-wroclawiu-przy-ul-bonczyka-1113/ar/c14-16426561

Fot.: Maciej Adamski

Już podczas pierwszej wizyty podopiecznych Klubu Pacjenta zauważyłem, jak bardzo spodobał się gościom niekonwencjonalny wystrój pomieszczenia, a także jego profesjonalne wyposażenie. Kiedy dowiedzieli się, że jest to jedyne w Polsce studio nagrań w placówce opieki zdrowotnej przygotowane specjalnie dla nich, poczuli się wyróżnieni i w pewien sposób dumni z faktu, że mają możliwość korzystania z niego na co dzień. Pierwsze realizacje zrobiłem „po cichu”, podczas jednej z wizyt członków Klubu. Przed ich przybyciem włączyłem wszystkie mikrofony i całe nasze godzinne spotkanie udało mi się zarejestrować. Moim gościom opowiedziałem, jaka misja przyświeca naszym działaniom, jak będzie funkcjonowało studio, co zamierzamy tu nagrywać i jak to się będzie technicznie odbywać. Lila była pierwszą odważną, która powiedziała kilka słów o sobie oraz zaśpiewała zapomnianą piosenkę z dzieciństwa. Dowiedziałem się przy okazji, że Lila pisze wiersze i jednym z jej marzeń jest zarejestrowanie swojej twórczości w formie poetyckiego audiobooka. Kolejną osobą zainteresowaną studiem jest Jerzy, który chciałby spróbować swoich sił jako DJ, ale chwilowo brakuje mu informacji i pomocy w realizacji swoich planów. Jesteśmy już umówieni na kolejne spotkanie i nagranie przez Lilę jej pierwszego autorskiego wiersza, natomiast z kolegą Jerzym zapoznamy się z możliwościami programu komputerowego Virtual DJ, dedykowanemu osobom chcącym zajmować się miksowaniem muzyki. Mamy również pomysł nagrania ścieżki lektorskiej do przygotowanych wcześniej materiałów filmowych z wycieczek po Wrocławiu. Oczywiście głosów lektorskich do filmów użyczą nasi pacjenci. Mam nadzieję, że już niebawem nasze studio stanie się wizytówką Centrum Zdrowia Psychicznego, a przy okazji moje wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu zajęć z zakresu edukacji medialnej z pewnością zaowocuje kolejnymi interesującymi nagraniami. W zaufaniu dodam, że mamy zamiar przedstawić niektóre zrealizowane u nas nagrania do emisji w jednej z wrocławskich rozgłośni radiowych.

Please wait while flipbook is loading. For more related info, FAQs and issues please refer to DearFlip WordPress Flipbook Plugin Help documentation.

spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią....

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści