Strona głównaWIEDZAZaburzenia osobowości typu...

Zaburzenia osobowości typu borderline – czy przeżywam „za bardzo”? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu

Zaburzenia osobowości typu borderline, dosłowne tłumaczenie „osobowość z pogranicza”, cechuje niezwykle silne pragnienie bardzo bliskiej, wyłącznej relacji z bliską osobą. Jednocześnie relacji tej towarzyszy swoisty lęk przed „pochłonięciem” przez daną osobę, a z drugiej strony przed porzuceniem przez nią. Osoby z zaburzeniami osobowości typu borderline maja trudność w jednoczesnym odbieraniu dobrych i złych aspektów innych osób. Często postawy wobec konkretnych osób są skrajne, od uwielbienia i idealizacji po nienawiść.

Osobowość borderline jest definiowana jako wzorzec zachowania zdominowany niestabilnością w relacjach interpersonalnych, w ocenie własnej osoby, niekiedy z zaznaczoną impulsywnością. U osób z zaburzeniami osobowości typu borderline wytwarza się także postawa czujności wobec otoczenia, które postrzegane jest jako wrogie i prześladowcze. Z tego powodu osoby te czują się pozbawione możliwości wpływania na relacje z innymi.

czp24.pl

Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu | CZP Wrocław | czp24.pl – tu uzyskasz pomoc w kryzysie psychicznym
Pilne, bezpłatne i bez skierowania wsparcie na terenie Wrocławia w kryzysie psychicznych otrzymasz w Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu przy ul. Bończyka 11-13 na Psim Polu oraz przy ul. Korzeniowskiego 18. Aby umówić się na bezpłatną wizytę do specjalisty zadzwoń pod numer 690 021 404. Potrzebujesz wsparcia natychmiast? Zadzwoń na naszą bezpłatną infolinię 24h dla osób znajdujących się w kryzysie psychicznym 502 203 202. Odpowiadamy na każde zgłoszenie.
Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu | Swój problem powierz w kompetentne ręce

Zaburzenia osobowości typu borderline najbardziej manifestują się w relacjach. Najmocniej koncentrują się na tym, w jaki sposób wchodzimy lub jak nie możemy wejść w dane relacje, doświadczając ciągłego napięcia między pragnieniem bycia blisko a jednoczesnym lękiem przed byciem blisko. W związku z tym niemożliwe są w tym zaburzeniu stabilne relacje ze względu na to, iż w momencie, gdy w nie wchodzimy to sami je odpychamy. Zaburzenie osobowości borderline jest zaburzeniem, z którym jest związanych najwięcej badań klinicznych. Bardzo dużo nurtów terapeutycznych ma dzięki temu potwierdzoną skuteczność leczenia tego zaburzenia w sensie zwiększenia jakości życia.

Czy osoby z zaburzeniami osobowości borderline nadmiernie przeżywają? Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy zjawisko to dotyczy wszystkich osób cierpiących na wskazane zaburzenie. W zaburzeniu osobowości borderline z pewnością w dużej mierze zaburzone jest poczucie tożsamości. Poczucie tożsamości w dużej mierze zależy od tego w jakich relacjach jestem i czy jestem kochany. Z tego powodu niekiedy mówi się o takich osobach, iż „kochają za bardzo”. Ta mentalizacja, czyli umiejętnością myślenia o myśleniu innych osób jest w tym zaburzeniu osobowości nieco przesunięta, tzn. pacjent sądzi iż jest głównym obiektem myśli innych osób. W tym sensie można mówić o zbytnim przejmowaniu się. Nadmierna emocjonalność nie jest więc kwestią empatii i zrozumienia innych osób, a raczej sprawdzenia jakie uczucia kieruje ktoś w moim kierunku, bo to może być z punktu widzenia pacjenta zagrażające.

U osób z zaburzeniami osobowości kwestia lęku jest niezwykle istotna i bardzo często koreluje z traumami relacyjnymi na wczesnym etapie rozwoju, niekoniecznie związanymi z przemocą, lecz np. z zaniedbaniem emocjonalnym, czy z nieadekwatną opieką macierzyńską. U osób z zaburzeniami osobowości typu bordeline we wczesnym etapie rozwoju często zauważalny jest brak fizycznej lub psychologicznej obecności ojca w rodzinie, a relacje w niej oceniane są jako niespójne i chaotyczne. Wtedy takie osoby nie mają schematu dobrej i wspierającej relacji z innymi.

czp24.pl
  1. Zaburzenia osobowości – co decyduje o skuteczności terapii? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu | CZP24

Skuteczność terapii w leczeniu zaburzeń osobowości jest w pewnym sensie „szyta na miarę”. Na skuteczność terapii w leczeniu zaburzeń osobowości wpływają m.in.:

  • Wcześniejsze wzorce relacyjne – jeśli przyjmujemy założenie, że one się powtarzają i są nieadaptacyjne, wówczas mogą się powtórzyć w relacji terapeutycznej. Niezwykle istotne jest ujmowanie tzw. zdrowych aspektów osobowości, czyli takich, których nie dotyczy proces destrukcyjny.
  • Nadzieja – czyli nastawienie pacjenta. Osoby, które wierzą w powodzenie terapii mają większą szansę na wyzdrowienie.
  • Sieć wsparcia społecznego – przyjaciele, znajomi, rodzina to nasi największy sojusznicy w walce z chorobą psychiczną czy zaburzeniem psychicznym. Ich wsparcie może okazać się nieocenione w zwiększeniu możliwości przywróceniu chorego do zdrowia.
  • Relacja terapeutyczna – dobór odpowiedniego terapeuty, który stanie się na pewien czas naszym najbliższym sercu przyjacielem to jedna z kluczowych determinant powodzenia terapii. Mówimy wówczas o rozwoju relacji terapeutycznej, w której pacjent czuje się swobodnie i może otwarcie przeżywać wszelkie rozterki z jakimi zmaga się jego psychika.
  • Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu | CZP Wrocław | czp24.pl – tu uzyskasz pomoc w kryzysie psychicznym
  • Pilne, bezpłatne i bez skierowania wsparcie na terenie Wrocławia w kryzysie psychicznych otrzymasz w Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu przy ul. Bończyka 11-13 na Psim Polu oraz przy ul. Korzeniowskiego 18. Aby umówić się na bezpłatną wizytę do specjalisty zadzwoń pod numer 690 021 404. Potrzebujesz wsparcia natychmiast? Zadzwoń na naszą bezpłatną infolinię 24h dla osób znajdujących się w kryzysie psychicznym 502 203 202. Odpowiadamy na każde zgłoszenie.
  • Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu | Swój problem powierz w kompetentne ręce

Czy istnieje najlepsza forma terapii w leczeniu zaburzeń osobowości?

Zaburzenia osobowości powstają i manifestują się w grupach, w związku z tym też leczenie w grupie jest niezwykle skuteczne. Istnieją badania, które mówią, iż terapia grupowa ma wówczas równie wysoką skuteczność, porównywalną z terapią indywidualną. Grupa jest swego rodzaju „holem luster”, w którym możemy się przeglądać w innych osobach i zyskiwać dzięki temu mamy pełniejszy obraz siebie.

Ile czasu trwa terapia osób z zaburzeniami osobowości?

Zaburzenia osobowości są stanem, który towarzyszy pacjentom przez dużą część życia, kształtując się już na wczesnym jego etapie, a następnie manifestując w różnych relacjach i różnych sytuacjach życiowych. Długoterminowość terapii w leczeniu zaburzeń osobowości z tego powodu jest wskazaniem. Istotne jest przede wszystkim wykształcenie relacji terapeutycznej z psychoterapeutą, a więc także nastawienie, aby relacja ta była ważna dla pacjenta i aby była polem, na którym może projektować swoje różne doświadczenia relacyjne. Do skuteczności terapii potrzebny jest jednak czas. Dla osób z zaburzeniami osobowości istotne jest posiadanie stałej przestrzeni, gdzie mogą oglądać swój świat wewnętrzny z bezpieczną osobą, jaką jest terapeuta.

czp24.pl
  1. Żyję w bliskiej relacji z osobą, u której podejrzewam zaburzenia osobowości. Co mogę zrobić? | Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu |CZP24

Zaburzenia osobowości generują cierpienia w osobach je doświadczających, ale także w osobach znajdujących się w bliskich związkach z nimi. Z tego powodu warto wówczas się zająć swoim cierpieniem, jak ono wpływa na moje funkcjonowanie. Być może przez psychoterapię, terapię pary czy pogłębioną refleksję. Istotne jest, aby móc wówczas zdefiniować co jest dla danej osoby, żyjącej w bliskiej relacji z osobą, u której podejrzewa się zaburzenia osobowości, przyczyną cierpienia w trwaniu w takiej relacji. W Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu dla dzielnicy Psie-Pole przy ul. Bończyka 11-13 oraz przy ul. Korzeniowskiego 18 udzielamy bezpłatnej, bez skierowania oraz bez kolejek pomocy psychologicznej i psychiatrycznej zarówno osobom znajdującym się w kryzysie psychicznym oraz ich bliskim. Jeśli podejrzewasz, że bliska Ci osoba cierpi na zaburzenia osobowości, zgłoś się do naszej placówki w celu uzyskania pomocy. Nasi specjaliści czekają na Państwa od poniedziałku do piątku, a w przypadkach pilnych dostępna jest całodobowa infolinia.

Pamiętajmy, iż żadna diagnoza związana z zaburzeniem osobowości nie jest dla nas usprawiedliwieniem, aby ranić innych ludzi. Mimo, iż część wzorców relacyjnych, w których funkcjonuje pacjent z zaburzeniami osobowości jest nieświadoma, w momencie, gdy ktoś mówi o doświadczeniu cierpienia w relacji z nami odpowiedzialnością takiego pacjenta jest przede wszystkim, aby się temu przyglądać i wziąć odpowiedzialność za uświadomienie sobie swojego zaburzenia. Moje cierpienia nie są usprawiedliwieniem dla konkretnych zachowań raniących innych, lecz wymagają swoistego zaopiekowania, m.in. przez podjęcie leczenia w postaci długotrwałej psychoterapii. Dzięki podjęciu psychoterapii zmniejszymy wówczas nie tylko swoje cierpienie, ale także ludzi, którzy są z nami w relacjach, a jednocześnie możemy uelastycznić nasze wzorce relacyjne i nauczyć się nowych sposobów radzenia sobie z uczuciami, których nie jesteśmy w stanie znieść lub zmieniać mechanizmy obronne będące źródłem cierpienia dla innych osób.

czp24.pl
spot_img

Bezpłatna pomoc 24h: 502 203 202

Zadzwoń i skorzystaj z pomocy naszego Centrum, jeśli potrzebujesz wsparcia mentalnego!

Polecamy

Psychiatra – trener mentalny. Wywiad z prezesem Michałem Stachowem w Radiu Rodzina

Zapraszamy do rozmowy z prezesem Dolnośląskiego Centrum Zdrowia Psychicznego, Michałem Stachowem, z którym w Radiu Rodzina rozmawiano o tym, co składa się na całe centrum, a także o sposobach na odczarowanie współczesnej psychiatrii. Podczas rozmowy poruszone zostały kwestie uwrażliwiania zarówno...

Zaburzenia narcystyczne – gdzie szukać pomocy? Centrum Zdrowia Psychicznego we Wrocławiu | CZP24

Zaburzenia narcystyczne są źródłem cierpienia dla osoby, która ich doświadcza. Zaburzenia narcystyczne polegają na drastycznej różnicy między tym, jak się dana osoba prezentuje na zewnątrz i jaki tworzy obraz siebie, a jak w rzeczywistości przeżywa siebie w środku. Jest...

Napisz do nas o swoim problemie!

W wiadomości zwrotnej zaoferujemy Ci najdogodniejsze możliwości pomocy

pl_PLPolish
Przejdź do treści